Dobre praktyki PPP w sektorze wodno-kanalizacyjnym
Dobre praktyki PPP w sektorze wodno-kanalizacyjnym
W dniu 30 maja 2025 r. na terenie Miejskiego Domu Kultury w Mławie zorganizowana została wizyta studyjna mająca na celu przybliżenie tematyki realizacji projektów w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Wyodrębniono 4 panele tematyczne, które prowadzili reprezentanci sektora publicznego i prywatnego, omawiając przy okazji formę tak zwanego Partnerstwa Publiczno-prywatnego, czyli modelu długoterminowej współpracy, w której partner publiczny zawiera umowę z partnerem prywatnym w celu realizacji zadania publicznego.
W tematykę współpracy „PPP” wprowadził Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej p. Konrad Wojnarowski podkreślając, że model ten jest sprawdzonym sposobem zarówno na realizację usług publicznych jak i inne zróżnicowane potrzeby społeczne. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, partnerzy prywatni oraz eksperci z dziedziny „PPP” , między innymi była okazja wymienić się doświadczeniami z posłankami p. Anną Ewą Cichocką oraz p. Marią Joanną Koźlakiewicz. Zastępca Burmistrza Marcin Burchacki, jako przedstawiciel Miasta Mława, omówił proces wdrażania modelu w lokalnym systemie gospodarki wodno-kanalizacyjnej oraz podzielił się efektami współpracy miasta z firmą Suez Woda Sp. z o.o., która odpowiada od 2016 roku za budowę oraz eksploatację oczyszczalni ścieków. Zaprezentowany został również materiał filmowy MiastoMiasto, w którym dr Sebastian Grabowski przybliża specyfikę mławskiej oczyszczalni jako innowacyjnego rozwiązania wspierającego rozwój miasta.
Jako przedstawiciele Gminy Przywidz w wydarzeniu zabrali udział Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej p. Adam Werbowy wraz z Inspektorem ds. Gospodarki Komunalnej p. Aldoną Giczewską.
Dzięki uczestnictwu w wizycie studyjnej mieli możliwość zobaczyć jedną z kluczowych inwestycji zrealizowaną w formule PPP – Oczyszczalnię ścieków w Mławie i przekonać się jak model współpracy PPP może przekładać się na realne efekty środowiskowe, technologiczne i organizacyjne.