podstrona

Aktualności

#MobilnaMetropolia

Porozmawiajmy o transporcie w twojej miejscowości!

Zapraszamy na warsztaty online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masz dość komunikacyjnego horroru w drodze nad morze? Uważasz, że jest za mało tras rowerowych? Brakuje parkingów w pasie nadmorskim? A może należałoby zmienić rozkłady jazdy? Jeśli masz pomysł, jak usprawnić transport w regionie, albo chcesz wskazać, co należałoby poprawić - zapraszamy na warsztaty #MobilnaMetropolia, organizowane przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot dla mieszkańców Pomorza. 1 czerwca zapraszamy mieszkańców powiatu gdańskiego.

 

Z ludźmi i dla ludzi - jasny plan działań

 

- To mieszkańcy zdecydują jak powinien zmieniać się transport w ich miejscowości - czy stawiać na nowe drogi, trasy rowerowe, a może postawić na parki i więcej zieleni. Działamy w myśl zasady: planujemy z ludźmi i dla ludzi. Zapraszamy na warsztaty, na których każdy będzie miał szansę na przedstawienie swoich pomysłów, dzięki temu biuro OMGGS wspólnie z ekspertami opracuje jasny plan działań transportowych na kolejne lata - mówi Karolina Orcholska, koordynatorka ds. transportu i mobilności OMGGS.

 

OMGGS wspólnie z ekspertami z dziedziny transportu pracuje nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla metropolii (tzw. SUMP). Będzie to jasna strategia działań na najbliższe lata - jak zmieniać transport, by był bardziej dostępny, przyjazny i bezpieczny dla mieszkańców, a także chronił klimat i środowisko. Dokument powstaje przy współudziale mieszkańców. W maju i czerwcu odbędzie się 9 warsztatów konsultacyjnych online, na których porozmawiamy o potrzebach transportowych i komunikacyjnych w każdym z powiatów OMGGS.

 

Spotkania z mieszkańcami wszystkich powiatów

 

Pierwsze warsztaty wystartowały 18 maja w powiecie puckim. Spotkania z mieszkańcami zakończą się w 17 czerwca w Trójmieście.

 

- Spotkania trwają około 2 godzin, pracujemy w 6 zespołach. W każdym z nich przez około kwadrans wspólnie z moderatorami rozmawiamy m.in. o transporcie zbiorowym, o przemieszczaniu się pieszo, na rowerze lub samochodem, poruszymy też tematy parkowania, bezpieczeństwa, transportu towarów, zarządzanie mobilnością i wizji rozwoju transportu. Rozmawiamy o wszystkim tym, co ma wpływ na nasze codzienne życie - dodaje Karolina Orcholska.

 

Rejestracja w mniej niż minutę

 

Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy się zarejestrować klikając w link dla wybranego powiatu. Rejestracja nie zajmuje więcej niż minutę. Uwaga - liczba uczestników jest ograniczona. Każdy z zarejestrowanych otrzyma zwrotną informację mailową wraz z linkiem na warsztaty.

 

Terminy warsztatów:

 • 18 maja - powiat pucki - link
 • 20 maja - powiat wejherowski - link
 • 25 maja - powiat lęborski - link
 • 27 maja - powiat kartuski - link
 • 1 czerwca - powiat gdański - link
 • 8 czerwca - powiat nowodworski - link
 • 10 czerwca - powiat malborski - link
 • 15 czerwca - powiat tczewski - link
 • 17 czerwca - Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia i Sopot) - link

 

Co to jest Plan Zrównoważonej Mobilności i dlaczego jest tak ważny dla poszczególnych gmin i całej metropolii można przeczytać >>>tutaj.


Związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty. Daje możliwość wspólnego realizowania zadań tj.: planowanie inwestycji, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych oraz promocję miast i gmin jako jednego organizmu.

Jak pokazują wszystkie badania tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny, połączenia na podstawie jednego biletu są sprawniejsze i szybsze, łatwiej dbać o klimat i czyste powietrze, koordynować planowanie przestrzenne, współpracować przy realizacji inwestycji, wspólnie planować przebieg dróg oraz rozwój zrównoważonej mobilności. To konkretne, codzienne korzyści dla mieszkańców.

Uchwalenie ustawy przez Parlament to prawo do dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł,  które obecnie trafiają do budżetu państwa.


Korzyści z ustawy metropolitalnej

Projekt ustawy dla Pomorza jest wzorowany na rozwiązaniach GZM. Podobnie jak na Śląsku, określa główne zadania związku metropolitalnego, wśród których są: transport zbiorowy, przebieg dróg, strategia, planowanie przestrzenne i promocja. Pomorski projekt zawiera szóste dodatkowe działanie – ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu, na które ze względu na geograficzne położenie jesteśmy jednym z najbardziej narażonych regionów w kraju.

W sierpniu 2017 r. wspólnie mierzyliśmy się ze skutkami nawałnicy, która przeszła przez województwo pomorskie. Nasze gminy coraz częściej doświadczają gwałtownych opadów deszczu, które pociągają za sobą daleko idące skutki zarówno w gospodarcze, jak i środowiskowe. Mamy świadomość, że klimat nie zna granic administracyjnych i tylko wspólne rozwiązania mogą zmniejszyć negatywne następstwa jego zmian. To, co nas łączy ze Śląskiem to rozłożenie ciężaru rozwojowego na wiele ośrodków, nie tylko Gdańsk, Gdynię i Sopot, ale również na Małe Trójmiasto Kaszubskie (Wejherowo, Redę i Rumię) oraz położone na południu Pruszcz Gdański i Tczew.

Projekt ustawy dla Pomorza zawiera ponadto dwa zasadnicze zapisy, które odróżniają go od ustawy metropolitalnej dla Śląska i projektu dla metropolii łódzkiej. Pierwszym z nich jest udział powiatów w związku metropolitalnym. Drugi zaś, z uwagi na silne powiązania funkcjonalne z Elblągiem, daje możliwość włączenia do metropolii samorządów, które leżą poza granicami województwa pomorskiego.


Zyskają mniejsze gminy

Metropolia to przede wszystkim korzyści dla wsi i małych miast. Dodatkowe fundusze dla Pomorza pozwolą na koordynację działań transportowych - na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg. Bez ustawy metropolitalnej nie będzie można dostatecznie zadbać o mieszkańców najmniejszych miejscowości i walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, które jest jednym z największych wyzwań naszego kraju. Za inwestycjami w transport idzie poprawa dostępności do specjalistycznych usług lekarskich, szkół, uczelni, instytucji kultury i miejsc pracy. Dodatkowy budżet przełoży się także na wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych naszych miast i gmin.

Metropolią już jesteśmy. Teraz czas na sformalizowanie współpracy

W 2011 r. z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza powstało stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w którym współdziała 58 samorządów - zarówno gminy miejskie, jak i wiejskie, a także osiem powiatów.

O tym jak doskonale potrafimy współpracować świadczy sukces Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli części Regionalnych Programów Operacyjnych. OMGGS zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 mld zł, co przekłada się na ponad 180 projektów o wartości 3,13 mld zł. Z tych pieniędzy:

 • powstają węzły przesiadkowe,
 • finansowana jest termomodernizacja budynków publicznych,
 • rewitalizowane są miasta i gminy,
 • powstają nowe szpitale geriatryczne,
 • powstają przedsiębiorstwa społeczne,
 • prawie 18 tys. osób bezrobotnych i zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem dostaje pomoc.

Działanie w obecnej formule – stowarzyszenia gmin i powiatów – pozwala nam realizować wspólne interesy. Efekty naszych działań są z roku na rok coraz bardziej widoczne. Jednak nie jesteśmy w stanie ani finansowo, ani prawnie działać na taką skalę, jaka byłaby w pełni satysfakcjonująca dla wszystkich mieszkańców metropolii. Potrzebujemy do tego nowej formy współpracy między naszymi samorządami, jaką jest związek metropolitalny. Chcielibyśmy tak, jak metropolia śląska móc sięgać po dodatkowe uprawnienia i środki finansowe. Jesteśmy zatem metropolią de facto - teraz potrzebujemy być metropolią de iure.
 

Ustawa metropolitalna w rękach posłów

Powołanie metropolii to temat obecny w debacie publicznej od kilku lat. Za rządów PO-PSL przyjęto ustawę, która zakładała istnienie kilkunastu związków. Miały one powstać 1 lipca 2016 roku. Choć ustawę przyjęto, to rząd następnej kadencji nie wydał odpowiednich rozporządzeń do niej, a w 2017 roku przyjął nowy, przygotowany przez MSWiA, projekt ustawy o związku metropolitalnym jedynie w województwie śląskim. W czerwcu 2016 roku samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot podjęli jednogłośną decyzję o chęci utworzenia związku metropolitalnego w rejonie Trójmiasta. Pomysł poparł również Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Inicjatywę wspiera także Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, a także Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku. Mimo szerokiego, ponadpartyjnego poparcia ze strony różnych środowisk, rozmowy z Rządem RP poprzedniej kadencji dotyczące ustawy metropolitalnej dla województwa pomorskiego nie przyniosły efektu.

a sprawą nowo wybranego Senatu złożonego z doświadczonych samorządowców  projekt ustawy metropolitalnej powrócił do przestrzeni publicznej. 29 stycznia 2020 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku samorządowcy OMGGS przekazali przygotowany akt prawny na ręce Marszałka Senatu, prof. Tomasza Grodzkiego, który zadeklarował prace nad nim w izbie wyższej. W imieniu OMGGS senatorem wnioskodawcą został Ryszard Świlski. 30 lipca br. połączone senackie komisje, Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pozytywnie zaopiniowały procedowany  projekt.


10 września br. Senatorowie, podczas sesji plenarnej izby wyższej, zdecydowaną większością głosów poparli projekt ustawy metropolitalnej w województwie pomorskim. Za głosowało 86 senatorów, 1 głos wstrzymujący i 2 głosy przeciw. Tym samym projekt ustawy, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, został skierowany do Sejmu. O jego dalszych losach zdecydują posłowie.

Więcej informacji:

1. Projekt ustawy

2. Metropolia na Pomorzu - teraz wszystko w rękach posłów

3. Apel do parlamentarzystów o poparcie ustawy metropolitalnej

4. Ustawa metropolitalna dla Pomorza skierowana do Sejmu

5. Pierwszy krok w stronę metropolii na Pomorzu

6. Metropolia na Pomorzu - projekt ustawy trafił do Marszałka Senatu

Metropolitalna bitwa o głosy – konkurs dla miast i gmin należących do obszaru!

 

W sumie 90 tysięcy złotych za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich dla miast i gmin Obszaru Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot

Pieniądze trafią do dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania.

➡️Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot to stowarzyszenie 56 gmin, miast i powiatów ( w tym Gmina Przywidz), którego głównym celem jest podejmowanie działań, służących poprawie komfortu i jakości życia mieszkańców z jego obszaru.

OMGGS ogłasza akcję profrekwencyjną, która ma zachęcić mieszkańców metropolii do udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wyścig odbędzie się w 3 kategoriach:

- gminy do 10 tys. mieszkańców

- gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców

- gminy pow. 30 tys. mieszkańców

 

➡️Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają 30 tys zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze.

 

Ogłaszamy zdrową rywalizację ojak najlepszą frekwencję w metropolitalnych miastach, miasteczkach i wsiach.Suma nagród do wygrania to 90 tysięcy złotych. Jest się o co bić, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by mieszkańcy ponadpolitycznie, bez żadnych podziałów wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

 

Po więcej informacji zapraszamy tutaj:

https://www.metropoliagdansk.pl/metropolitalne-wiadomosci/metropolitalna-bitwa-o-glosy-konkurs-dla-naszych-miast-i-gmin/

 

Walne Zebranie Członków OMGGS - wideokonferencja

 

Debata na temat nowego budżetu UE, ustawa metropolitalna, przedstawienie Standardu Minimum w Integracji imigrantów oraz sprawozdanie z działalności metropolii - to główne tematy Walnego Zebrania Członków OMGGS, które odbyło się w poniedziałek 8 czerwca. Spotkanie 56 włodarzy metropolii po raz pierwszy w historii odbyło się  w formie wideokonferencji.


8 czerwca po raz 23. zebrało się Walne Zebranie Członków. W spotkaniu udział wzięli wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie, a także zaproszeni goście, wśród nich: Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, senator Ryszard Świlski, marszałek Mieczysław Struk, przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak oraz Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Tegoroczna sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że po raz pierwszy w historii nie mogliśmy spotkać się na żywo. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji.

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZA 2019 ROK

Podczas Zebrania Prezes Zarządu metropolii, Michał Glaser przedstawił sprawozdanie z działalności OMGGS za 2019 rok. W dokumencie zaprezentowano projekty realizowane w ubiegłym roku oraz wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Biuro OMGGS. Przedstawione zostało także sprawozdanie finansowe wraz z opinią Komisji Rewizyjnej.