Mikroporady dla przedsiębiorców


 

aktualnosci

19 Listopada dzień otwarty nowej oczyszczalni ścieków

19 LISTOPADA 2021 R. (PIĄTEK)

Dzień Otwarty nowej oczyszczalni ścieków dla Aglomeracji Przywidz oraz spotkanie z partnerami międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego SERENE  H2020

 

 

        W imieniu Wójta Gminy Przywidz mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Dzień Otwarty nowej oczyszczalni ścieków dla Aglomeracji Przywidz oraz spotkanie z partnerami międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego SERENE, którego Gmina Przywidz jest integralną częścią.

 

Jak już wcześniej Państwa informowaliśmy Gmina Przywidz w maju br. przystąpiła do międzynarodowego projektu badawczego SERENE.

 

Obecnie sytuacja na rynku energii jest ciężka a nawet dramatyczna. Celem projektu SERENE jest pokazanie, że urządzenia, dostępne  w naszej Gminie i Państwa domach  mogą zmniejszyć koszt energii i obniżyć wydatki na prąd i ciepło, poprawić jakość powietrza i zwiększyć komfort życia.

 

SERENE jest projektem badawczym finansowanym ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 957682. w 100%, bezpośrednio z Komisji Europejskiej w Brukseli. Bierze w nim udział 14 partnerów z Polski, Danii i Holandii, kierowanych przez  najlepszy w Europie - Uniwersytet techniczny w Aalborg (Dania). Polscy partnerzy to Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, z którym Gmina Przywidz związana jest od wielu lat., Energa Operator S.A, Stay-On oraz Gmina Przywidz.

 

Projekt polega na stworzeniu trzech obszarów do testowania tzw. demonstratorów na terenach  wiejskich w Danii, Polsce i Holandii. Polski obszar  będzie obejmował zainstalowane urządzenia w trzech strefach w Gminie Przywidz: na Hali Sportowej, nowej oczyszczalni ścieków oraz w przedszkolu i domach części mieszkańców przyłączonych do jednego transformatora energetycznego. Sprawdzimy jak instalacje fotowoltaiczne  (których mamy w Gminie 260) wpływają na parametry prądu. Planujemy podłączyć dodatkowe pompy ciepła w szkole.

 

Będziemy także badali wykorzystanie samochodu elektrycznego jako magazynu energii oraz możliwość dowozu uczniów do szkół pojazdami elektrycznymi.

Jednakże projekt nie ograniczy się tylko do energii elektrycznej, opomiarowane zostaną również instalacje ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej – da nam to wiedzę  jakie technologie mogą być opłacalne w niedalekiej przyszłości.

 

Projekt wymaga zaangażowania oprócz uczestników także grupy mieszkańców która wyraziłaby wolę uczestnictwa w projekcie. Udział może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności w kosztach energii.

 

W związku z tym zapraszamy Państwa na spotkanie  informacyjne  dotyczące Projektu SERENE i przy okazji na zwiedzanie naszej nowej oczyszczalni ścieków dla Aglomeracji Przywidz które odbędzie się w piątek 19 listopada 2021 r:

 

W ramach zaplanowanego spotkania w Patio Areny Przywidz zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, podczas którego wystąpią przedstawiciele ze świata nauki z m.in. z Instytuty Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauki oraz współpracujące w projekcie przedsiębiorstwa m.in. ENERGA-OPERATR SA, STAY-ON (dostawca magazynów energii), ENSPRION Sp. z o.o. i inni.

 

Plan wydarzenia:

  • Od  godziny 12:00 do godziny 14:30 nasi specjaliści chętnie Państwa oprowadzą po oczyszczalni (ul. Ekologiczna 1, Piekło Dolne)
  • godzinie 15:00 zapraszamy Państwa do Patio Areny Przywidz na prezentację projektu i możliwość zadeklarowania uczestnictwa w nim

 

 

Szczegóły wkrótce

 

Załączniki: