Najnowsze aktualności

Mikroporady dla przedsiębiorców


 

aktualnosci

Relacja z konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa”

W dniu 23 grudnia 2012 w kościele proparafialnym pw. M.B. Królowej Różańca świętego w Przywidzu nastąpiło wręczenie nagród laureatom i wszystkim uczestnikom V Powiatowego Konkursu Plastycznego „Szopka Bożonarodzeniowa” organizowanego przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko –Pomorskiego w Przywidzu. Tegoroczny konkurs zorganizowano w ramach projektu „Poznajmy się bliżej- spotkania z językiem i kulturą kaszubską” dotowanego przez Gminę Przywidz.

W stosunku do lat ubiegłych skrócono termin składania prac, stąd też na konkurs wpłynęło 12 szopek o bardzo zróżnicowanym poziomie. Konkurs zatacza coraz szersze kręgi, udało się zaangażować więcej osób spoza gminy Przywidz i na czym nam bardzo zależało, dorosłych (m.in. gm. Pszczółki, Kolbudy).

Jury konkursu w składzie ks. Czesław Hybel- proboszcz parafii Przywidz, Pani Teresa Olszewska- członek ZKP O/Przywidz oraz Anna Lehmann, miało nie lada problem z wyborem tej najpiękniejszej. Przy ocenie brano pod uwagę zawartość elementów kultury kaszubskiej, zwłaszcza architektury, samodzielność wykonania, wkład pracy oraz estetykę. Z roku na rok prace są coraz ciekawsze i staranniej wykonane, widać zaangażowanie całych rodzin w zgłębienie tematu. W tegorocznej edycji podziw budziła szopka
Katarzyny Gidzińskiej i jej mamy Andżeliną z Pszczółek- miejsce I, wykonana z ogromną starannością o detale, z naciskiem na użycie naturalnych materiałów: kamyków, kory, mchu. Jej autorki, już mają pomysł na przyszłoroczną szopkę. Miejsce II-gie otrzymała szopka wykonana przez Artura Krauze ze SP Nr 2 w Kartuzach o interesującej architekturze. Miejsce III otrzymała praca rodzeństwa: Alicji i Wojciecha Lichnerowiczów – również z naturalnych materiałów. Ciekawie wykonana była też praca  uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Pomlewie (praca wykonana z zapałek). Pozostali uczestnicy konkursu to  Julia Karczewska z Łapina, Aleksandra Słowik, Marysia Szydłowska ze ZKPiG w Kolbudach, Sławina Etmańska ze SP w Trzepowie, rodzina Kruszkowskich Daria, Dominik i Jakub Barek z Buszkowych,  Agata Frączak z Gimnazjum ZS w Przywidzu,  Aurelia Ostrowska  oraz Weronika Strojecka ze SP w Przywidzu.

Po raz kolejny szopki wykonane w konkursie mogą zdobić nasz kościół w okresie bożonarodzeniowym. Trwająca do 6 stycznia wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Gdański Pan Cezary Bieniasz- Krzywiec. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Zarząd Główny ZKP oraz Gminę Przywidz.

W imieniu zarządu serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom.

Opr. Anna Lehmann